Yüksek topuklu ayakkabılar, güzel bir kombin ve resmi ortamlar için kuşkusuz uygun ve doğru bir seçimdir ve moda dünyasına girdiği andan itibaren, çok fazla taraftarı kendine doğru çekten bir parka olmuştur. Ama görünen o ki, rahat ve düz taban ve spor ayakkabılar moda dünyasında daha fazla ön plana çıkıp ve kullanıldığından beri, topuklu ayakkabı giymek kadınlara daha zor gelip ve bir sorun haline gelmiştir. Eğer sizde bu grupta yer alıyorsanız ve topuklu ayakkabı giymekten kaçıyorsanız, bu yazıyı okuduktan sonra bu problem sonsuza kadar yok olacaktır. Bazı küçük tüyolar, topuklu ayakkabıyla rahat olmanıza ve daha çok onu tahammül etmenize yardımcı olacaktır. Topuklu ayakkabılar bacaklarınızı daha uzun ve daha güzel gösterir ve herşeyden önemliside boyunuzu uzatır. Bu değişiklikler sizin özgüveninizi arttırır ve bir parti veya önemli bir tören için, size zarif ve asil bir görüntü verir. Çoğu kaynakta söylendiğine göre, yüksek topuklu ayakkabı giymek ayağınızda baskı oluşturduğu için, zararlıdır. Aslında bu cümle doğrudur ve uzun süre topuklu ayakkabı giymek veya çok yüksek topuğu olan ayakkabılar ayağınızın sağlığı için zararlı olacaktır. Böylece eğer giymekte ve yürümekte zorluk çekiyorsanız ve ayağınızda incinme veya ağrı hissediyorsanız, bunu mutlaka bir uyarı olarak görün. Bu duruma karşı duyarsız kalırsanız, topuklu ayakkabıdan daha çok hasar görürsünüz. Biz ayağınızın incinmesi ve ağrımasını önlemek adına 11 yöntemi sizin ile paylaşacağız.

1. Eğer yorulduysanız, ayakkabılarınızı çıkarmayın
Belki inanmayacaksınız ama dinlenmek için bir kaç dakikalığına Ayakkabılarınızı çıkardığınızda, ayağınızdaki şişkinlik, iltihap ve ağrı dahada çoğalır. Topuklu ayakkabıyı çıkarırken, ayağınızın biraz dinleneceğini ve eski haline döneceğini düşünürsünüz, ama ayakkabınızı tekrar giğdiğinizde, daha çok ağrı ve baskı hissedeceksiniz.

2. Birkaç gün topuklu ayakkabı ile yürüyün
Eğer topuklu ayakkabı giymeye alışkın değilseniz, en iyisi parti veya tören öncesi biraz çalışma yapın ve bir kaç dakika veya daha fazla bir süre evde topuklu ayakkabı ile gezin. Her geçen gün bu süreyi daha da çoğalmaya çalışın ki ayaklarınız yeni şartlara yavaş yavaş alışsın. Hatta eğer topuklu ayakkabıya alışıksanız, yeni ayakkabılarınız için bu tekniği deneyin.

3. Doğru numara ayakkabı seçtiğinizden emin olun
Biraz inanması zor ama çoğu kişi kendine yanlış numara ayakkabı alıyor. Bu problem, ya beğendiğiniz ayakkabının sadece tek numarasının kaldığından yada ayak numaranızı doğru dürüst bilmediğinizden dolayı ortaya çıkıyor. Ayak numaranızı doğru bilmeniz, bazı problemlerin önüne geçmeniz açısından çok önemlidir. Topuklu ayakkabı almak istediğinizde, önce onu mağazada giyip biraz onunla yürüyün. Ayak topuğunuzun öne doğru kaymaması ve ayakkabının ön kısmıda ayak parmaklarınızı sıkıştırmaması gerekiyor.

4. Daha kalın topukları seçin
Ayakkabınızın topuğu nekadar ince olursa, onunla yürümeniz okadar zor olacaktır ve ayağınızı daha çok incitecektir. Daha rahat olmanız için, kalın topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Bu model ayakkabılar ile yürürken daha dengeli olursunuz ve daha az baskı ve ağrı hissedersiniz.

5. Ayakkabılarınızı buzdolabının buzluğuna koyun
İstediğiniz ayakkabıyı seçtikten sonra, onu plastik temiz bir torbanın içine ve sonrada buzluğa koyun. Eğer daha töreninizin başlamasına çok varsa, iki küçük torbayı su ile doldurun ve onu ayakkabınızın icine koyun ve buza dönüşene kadar bekleyin. Bu yöntem ile ayakkabılarınız biraz büyür ve genişler ve onları giydiğinizde daha rahat hissedersiniz. Böylece ayakkabılarınız yumuşar e ayaklarınızı daha az incitir.

6. Gazete kullanın
Bazı ayakkabıları dokusundan dolayı giymek biraz zordur. Çünkü sert bir dokuya sahiptirler ve ayağınızı incitirler. Topuklu ayakkabınızın esnekliğini ve yumuşaklığını arttırmak için, birkaç adet gazete kağıdı alın ve buruşturup biraz ıslatın ve ayakkabınızın içine yerleştirin. Ayakkabıları bu şekilde bir kaç günlüğüne dolaba koyun. Bu yöntemle ayakkabınız daha rahat ve daha yumuşak olacaktır. Ayakkabınızı giymeden bir hafta önce bu yöntemi denemeniz daha iyi olur.

7. Özel ayakkabı tabanlığı kullanın
Bazı özel ayakkabı tabanlıkları veya ortopedik tabanlıklar ayağınızın daha rahat olmasını sağlar. Bu tabanlıklar daha yumuşaktır ve ayak tabanınızın ağrımasını önler. Tabanlığı aynı zamanda büyük numara ayakkabıların içine koyup ayağınıza tam oturmasını sağlayabilirsiniz.

8. Ayağınızın 2 parmağını birbirine bağlayın
Bu sır eskilerden beri biliniyor ki eğer üçüncü ve dördüncü ayak parmağınızı birbirlerine bağlarsanız, topuklu ayakkabı içinde daha rahat hissedersiniz ve daha uzun bir süre ayakta durup ayakkabıyı çıkarmadan dayanabilirsiniz. Bunun ıçın yampanız gereken şey bir yara bandı bulup bu iki parmağı birbirlerine yapıştırmanız olacaktır. Bu yöntem ayağınızın ön kısmındaki ağrı ve baskının azalmasına ve daha rahat yürüyebilmenize neden olur.

9. Talk veya bebek pudarsını unutmayın
Talk veya bebek pudrası, aslında bir çeşit taş türünün pudrasıdır ve bebek pudrasında da kullanılır. Bu beyaz renkli pudra terlemeyi önleyen ve cildi yumuşatan özelliğe sahip. Biraz bebek pudarsını topuklu ayakkabınızın içine dökün ve biraz da ayağınıza sürün. Bu yöntem ayak terlemesi ve nemlenmesini önler ve ayağınızın daha rahat olmasına neden olur. Talk pudrası kullanarak ayağınızın tahriş olmasınıdan da kurtulursunuz.

10. Nemlendirici krem kullanın
Ayak sağlığı çok önemlidir, bu yüzdende ayak tabanı derisinde çatlakları yok etmek ve daha sağlıklı cildinizin olması için ayaklarınıza uygun nemlendirici kullanın. Topuklu ayakkabı giymeden önce, nemlendiricinizi ayağınıza sürün ve iyice nemlendirin. Kullandığınız nemlendiricinin hafif olması ve ayağınızın yağlanmasına neden olmaması, sizin için daha uygun olacaktır. Yağ, ayağınızın ayakkabıda kaymasına ve size sorun yaratmasına neden olacaktır. Eğer ayak derisi kuru kalırsada daha fazla yara ve tahrişe sebep olur.

11. Ayakkabınızı torpuleyin
Ayakkabılar yeni  ve tabları dümdüz bir yüzeye sahip olduğu zaman, yürürken daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü yeni ayakkabılar daha çok kaygan olabilir ve sizin düşmenize veya ayağınızın kaymasına sebep olur. Ozaman bu durumda ne yapmamız gerekıiyor? Birinci yöntem olarak bir torpuleyici alıp ayakkabınızın tabanını torpuleyebilirsiniz. Aynı zamanda bıçak veya makas yardımıyla bir kaç çizgi oluşturabilirsiniz. Ayakkabı tabanınızın fazla düz ve kaygan olmaması için başka bir yöntemde var. Biraz sodayi ayakkabı tabanınıza dökün ve biraz da limon suyu ve şeker katın. Bu karışım ayakkabınızın tabanında biraz hasar oluşturarak onun kayganlığını önler.

Son söz
Şimdi artık ayağınızda herzamanki ağrı ve incinme olmadan partiden keyif alabilirsiniz. Her yöntemi ayrı kullanın ki sizde en çok etkili olan yöntemi, herzaman kullanın ve bunu kendiniz için bir alışkanlık haline getirinç