Birinci bölüm

Yaz tatilinden vedalaşmak nekadar zor ise, çekici bir sonbahar kombini seçmekde bir okadar zor olabilir. Ozaman siz de eğer mevsime uygun giyinmeği önemsiyorsanız, bu yazıyı takip edin.

Dolabı açıp “Bügün ne giysem?” sorusu her kadının başına en az bir defa gelen bir şeydir. Sonbahar mevsimi başka bir tabirle mevsimlerin kıralı, hepimize sıcak ve kalın giysiler giymenin başladığını hatırlatır. Çünkü havanın soğuması, bizi gündelik giysilerimizde bir değişiklik yapmaya sürükler. Bu yazı ve bir sonraki yazıda, sonbahar mevsiminde nasıl daha şık olabilirsiniz diye size tüyolarda bulunacağız.

Sonbahar kombini

Sadece bir tek kombininiz olmasın.

Eskiden de bilindiği gibi, sonbaharın havası biraz kurnaz. Hava sıcaklığı gün içinde sürekli değişir ve sabahları soğuk, öğlen sıcak ve akşam yine serinler. Bu yüzdende, istediğiniz zaman üzerinizdeki kıyafetin daha az veya daha fazla olması için, kat kat giyinmeniz gerekir. Örneğin eğer siz gün boyu iş yeri, üniversite vesaire gibi yerlere gitmek için evden çıkıyorsanız, ve günün birkaç saatini kapalı ve sıcak alanlarda geçirecekseniz, size tavsiyemiz normal gündelik kıyafetlerinizi giyip üstündede hafif bir ceket gibi bir şey almanız olacaktır, böylece havanın daha sıcak olduğu ortamlarda üzerinizdeki şeyi çıkartabilirsiniz.

Kalın kıyafetlerinizi kış mevsimine saklayın

Bizim ülkemizde sonbaharın gelişiyle havanın soğumasından dolayı, bazıları hemen tek bir hava soğukluğu ve ağaçların renk değiştirmesi ile, kalın kazaklar ve kayak montlarını giymeye hazırlanır! Sevgili hanımlar, sonbahar kombininiz, kış kombininiz ile farklı olmalıdır. Önceden de belirttiğimiz gibi sonbahar kombininiz, bazı yaz ve bazı sıcak sonbahar giysilerinin birleşmesinden oluşmalıdır. Klasik kombineleri seven bayanlar için önerimiz, ince ve uzun bir örgü kazak ve altınada kot pantolon ve süet yarım botlar giymenizdir. Ama siz çeşitli üstleri gömlek ve etekle birleştirebilirsiniz. Eğer geçen seneki ceket veya yağmurluğunuz, bu mevsime göre fazla sıcak ise, gardrobunuza yeni kıyafetler ekleyebilirsiniz veya onları uzun kollu gömlekler ve ipek bluzlar ile kombin edip, kafe veya restorana girdikten sonra çıkarıp, sandalyenize asabilirsiniz.

Yazının bu bölümüne kadar, gündelik stilinizin değişmesi ve doğru kalınlıkta kat kat giyinmek üzerine konuştuk. Burada belirtmek istediğimiz önemli detay, kişilik grubunuza uygun kombinler denemeniz olacaktır.

Sonbaharda üstüne uygun parça seçimleri

Üstünüze alabileceğiniz uygun kıyafetler nelerdir? İzninizle önce size outwear veya üst giysi ile ilgili bilgi verelim. Üst giysiden kastımız, üstünüze aldığınız ana parçadır. Örneğin sıcak mevsimlerde çeşitli mantolar ve sonbaharda farklı yağmurluk, palto, hırka ve mont gibi parçalardır. Seçiminizi daha kolay yapabilmeniz için size birkaç önerimiz var:

Eğer yaşadığınız yerde, sonbahar havası çok soğuk değil ise, sonbahara uygun ceket ve mantolar veya ince montlar kullanabilirsiniz. Ama eğer yaşadığınız yerin sonbaharları soğuk ve yağmurlu ise, biraz kalın olan paltolar veya uzun yağmurluklar giyebilirsiniz. Sıcak ve örgü hırkalarda bu bölgeler için uygun seçimlerdir.

Eğer spor bir tarzınız varsa, size önerimiz, mont veya eşofman üstü denemenizdir. Şapkalı eşofman üstü veya montlar gençler arasında beğenilen parçalardandır.

Üst giysi seçiminde neyi seçerseniz seçin, unutmamanız gereken şey sonbahar mevsiminde, gün ortası havalar biraz sıcak olur. Bu yüzdende üstünüze alacağınız parçanın altında daha ince kıyafetler seçin ki ortamın sıcaklığı ile uyum sağlayabilesiniz. Ne üşütün, ne de terleyin.

Etek mi? Pantolon mu?

Etek veya pantolon, seçim tamamen sizin zevkinize ve tarzınıza bağlı ama bu mevsimde size tavsiyemiz uzun etekler ve pantolonlar kullanmanızdır. Eğer kısa pantolonlar seviyorsanız, altına yarım botlar tercih edebilirsiniz. Koyu ve sade uzun çoraplarda, yün veya örgü eteklerle, sonbahar sıklığı için uygun bir seçimdir.

Sonbahar kombininde sıcak ve yumuşak ayakkabılar

Sonbahar tamda şirin ve önü açık ayakkabılar ve sandaletlerinizi bir kenara bırakıp, çizmeler, uzun botlar ve yarım botlar gibi daha kapalı ayakkabılar giymeniz gereken bir mevsim. Bu bölümde sizin sonbahar kombininizi tamamlamanız için birkaç ilgi çekici fikrimiz var:

Eğer içi kürklü botlar seviyorsanız, sonbahar bu tip ayakkabılar giymenin tam zamanı.

Bağcıklı ve askeri botlar gençler arasında her zaman önemli bir yere sahiptir ve size farklı bir görüntü sağlar, özellikle eğer spor ve askeri montlarla kombin ederseniz.

Eğer sizin yaşadığınız yer, sonbahar mevsiminde soğuk bölgeler arasında ise, binici çizmeleri, botları ve yarım botlarını da bu mevsimde listenize ekleyebilirsiniz. Ama eğer çok soğuk olmayan bir sonbaharınız var ise, spor ve bağcıkları olan ayakkabılar ve sneakerlerde harika bir seçim olacaktır.

Sonbahar aksesuarları

Şıklığa doğru giden yolda, aksesuarları es geçmemiz mümkün değil. Doğru kombin yapıp, göz alıcı bir sonbahar sıklığına ulaşmaktaki son adım, sonbahara uygun aksesuar seçimidir; şapka, şal, zarif örgülü atkılar ve eldivenler soğuk olan bölgelerde, sizi soğuk havadan korumakla beraber, bu mevsim ile daha uyumlu bir görüntüye ulaşmanızı sağlar. Sonbahara uygun, sıcak tonlarda ve çizgili veya haneli desenlerde olan şal ve atkılar, klasik bir seçim olup, hiç bir zaman demode olmazlar. Kısa parmaklı eldivenlerde, gençler arasında sevilmenin yanısıra başka yaş gruplarındaki spor kıyafet seven kişiler için de güzel bir seçim olacaktır.

Sonbahar şıklığına ulaşmanın ilk bölümde, mevsime uygun kıyafet seçimi ve sonbahar kombini yapmak için bazı yöntemleri sizler ile paylaştık. Bu yazının ikinci bölümündede bizimle olup size sunacağımız başka şıklık yöntemlerini kaçırmayın.