Cildinizin sağlığını ve canlılığını koruması için ölü hücrelerin, derinizin üst tabakasından alınması ve yerine yeni ve canlı hücrelerin geçmesi gerekir. Ozaman cildiniz ışıltılı ve pürüzsüz gözükecektir ve sağlığını en iyi şekilde ortaya koyacaktır. Ölü derilerden arınmanın yöntemlerinden biri, yüz ve bedeninize uygun peeling yapmanızdır. Belki soracaksınız peeling nedir diye? Peeling ürünleri aslında küçük tanecikleri veya granülleri olan ve farklı maddeleri içinde bulunduran bir karışımdır. Bu granüller peeling karışımına sert bir yapı vererek, cildinizin kolay bir şekilde ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur. Eğer bu granüller biraz daha büyük olsa, cildinizde iltihap oluşmasına neden olur ve ona zarar verir. Peeling tamda eskilerde ölü hücrelerden arınmak için banyoda kullanılan keseler gibidir.

Peeling ile ölü hücrelerden arınmak

Derinizin ölü hücreleri, vücudunuzun doğal kendi yağları, makyaj malzemeleri ve havadaki kir, toz ve duman, cildinizin gözeneklerinin kapanmasına neden olur. Peeling yardımı ile, bunların tamamını temizleyip, cildinizin daha şeffaf ve pürüzsüz gözükmesini ve kendinizde daha fazla temiz olduğunuz hissini sağlayabilirsiniz. Cildimizin hücreleri daima döngüdelerdir. Yeni ve canlı hücreler üretilip, eski ve ölü hücrelerin yerine geçerler. Peeling yardımı ile, eski ölü derilerden arınarak, yeni hücreleri olan alt tabakanın görünmesini sağlayıp bu döngüyü hızlandırıp daha iyi bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabiliriz. Peeling yaparak, tüm kirliliklerden ve ölü hücrelerden arınıp, yeni hücrelerin ortaya çıkmasına yardımcı oluruz. Bunun sonucunda, nemlendiriciler daha iyi bir şekilde cildiniz tarafından emilir. Peeling ürünleri farklı çeşitlerde olabilir. Bu ürünler jel veya krem şeklinde, içinde yine peelingin o küçük granülleri bulunan veya daha sert ve katı şeklinde olabilirler. Bu ürünlerin kozmetik veya hijyenik ürün kategorisinde okadar farklı çeşitleri var ki onları kesin bir şekilde ayırmanız mümkün değildir.

Ozaman, genel bir şekilde beden ve yüz peelingin faydalarını bu şekilde tanımlayabiliriz:

  • Cildi, ölü derilerden arındırıp, canlı ve yeni hücrelerin ortaya çıkmasını sağlayarak daha pürüzsüz ve daha canlı görünmesine yardımcı olur.
  • Cildi daha genç gösterir.
  • Cildin daha iyi bir şekilde nemlendirilmesini sağlar.
  • Bronzlatıcı ürünlerin etkisi daha fazla artar.

Çoğu insanın düşüncesine göre, iyi bir peeling yapmak sadece yüz içindir ve bedenimizin yüz peelinginden başka bir peelinge ihtiyacı yoktur. Ama bilmeleri gereken şey böyle bir şeyin asla doğru olmadığıdır. Çünkü eski ve yeni hücrelerin yer değiştirmesi bedenimizin her kısmında olan bir şeydir vevbu konuda peeling ihtiyacını yaratır. Banyoda lif kullanmakta lifinizin dokusuna ve yumuşaklığına göre bir nevi peeling sayılır. Kese kullanmakta geçmişte kullanılan yöntemler arasındadır. Cildinize doğru besinlerin ulaşması ve daha ferah hissetmesi için beden ve ayak peelingi yaptırın.

Bazı firmaların peeling ürünleri üretiminde oluşan kimyasal artık maddeleri suya girdiğinden dolayı, çevreye ve doğaya zarar verir. Buda evde hazırlanan doğal peelingleri kullanmanız için başka bir neden. Peeling kullanırken dikkat etmeniz gereken başka bir detay ise, uygularken çok bastırmamanızdır. Peelingin içinde bulunan maddeler, etkili ve çok fazla baskıya ihtiyacı olmayan türden olmalıdır ve cildinize zarar vermemelidir. Alın, burun ve çene bölgelerinde daha fazla açık gözenekler bulunur be bu nedenle bu bölgelerde daha fazla dairesel hareketlerle cilt masajı yapmanız mümkündür. Eğer peelinginizin nemlendirici özelliğide varsa, yüzünüz için tam ve etkili bir karışım olacaktır.

Önemli detaylardan bir diğeri ise hem evde yapılan ve hem dışarıdan aldığınız peelingleri kullanmakta aşırıya kaçmayın. Cilt tipinize göre kullanmanız gereken yüz veya beden peeling ürünleri, değişir. Fakat genel olarak haftada bir veya iki defadan çok peeling uygulamanız doğru değildir ve bu kuru veya yağlı ciltler icin aynıdır. Çünkü derinizin incelmesine ve iltihaplanmasına neden olur. Ozaman her gün peeling yapmanızı yasaklamamız daha iyi olur. Yeni hücrelerin eski hücrelerinizin yerine geçmesi için onlara zaman vermelisiniz ve daha sonra ölü hücrelerden arınmak için peelinge yönelmelisiniz!

Unutmayın ki peeling yaptırdıktan sonra mutlaka güneş önleyici kremler ve nemlendiriciler kullanmalısınız. Ve yine unutmamalısınız ki epilasyon gibi farklı yöntemlerle fazla tüylerinizi aldırdıktan sonra, kesinlikle peeling yaptırmayın. U zamanlarda cildiniz daha hassas olur.

Eğer hassas ve kuru cildiniz varsa, doğal peelinglere yönelmeniz daha uygun olur ve cildinizin kimyasal maddeler yüzünden iltihaplanmayacağından emin olursunuz. İçinde tuz ve şeker bulunan peelingleri evde en çok yapılan yöntemlerdendir ve yapılması çok kolaydır. Evde yapılan peelinglerde kullanılan maddelerden başka bir kaç örnek ise, bal, kahve, zeytin yağı ve diğer nemlendirici yağlar, buğday ve yağlı esanslardır. Ozaman eğer bu maddeler mutfak dolaplarınızda bulunuyorsa, peeling karışımı hazırlamaya hemen başlaya bilirsiniz.

Peeling karışımlarınızı dolapta saklamak için reçel ve mayonez kabı gibj kapaklı cam kapları kullanabilirsiniz. Ama onları kullanmadan önce iyice yıkayıp kuruladığınızdan emin olun. Peeling karışımınızı bozulmadan daha fazla saklayabilmek için, buzdolabına koyabilirsiniz.

Kahve ile peeling

Kahvede bulunan kafein cildinizin gençleşmesine yardım eder. Bu peelingi, özellikle ten rengini bronz yapan kişiler için tavsiye ederiz. Kahve ve nane karışımı, bu peeling için inanılmazdır aynı zamanda antioksidan özelliği vardır ve kan dolaşımını çoğaltıp ödem oluşumunu engeller. Yarım su bardağı kahve taneleri, yarım su bardağı himalya veya doğal deniz tuzu, su bardağının dörtte biri hindistan cevizi yağı ve iki damla yağlı nane esansını karıştırın.

Şeker ile peeling

Hindistan cevizi yağının antibakteriyel özelliği ve kahve rengi şekerlerin peeling özelliği vardır. Tatlı badem yağında E vitamini vardır ve cildinizin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Bir buçuk su bardağı kahve rengi şeker, bir su bardağı hindistan cevizi yağı, bir yemek kaşığı tatlı badem yağı ve biraz kuru gül yaprağını karıştırıp temiz bir cam kaba koyup saklayın.

Muz ve şeker ile peeling

Bu evde yapılan peelingi hazırlamak için, kahve rengine doğru giden fazla yetişmiş muza ihtiyacınız vardır. Muzun hafif bir nemlendirici etkisi vardır ve cilt yağlarını kontrol altına almanıza yardımcı olur. Bu nedenle bu peeling karışımı yağlı ciltler veya cildinizin daha yağlı olduğu bölgeler için uygundur. Yetişen bir muz, bir yemek kaşığı büyük taneleri olan şeker veya kahve rengi şeker, çay kaşığının dörtte biri vanilya yağı veya herhangi bir yağlı esansı birlikte karıştırın. Muzu ezmek için çatal kullanabilirsiniz, fakat dikkat etmeniz gereken detay, karışımınızın püre kıvamında olmamasıdır. Bu karışımı banyoda cildinize sürüp, dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bir dakika bekleyin ve sonra bedeninizi yıkayın. Eğer yüzünüze sürmek istiyorsanız sadece ezilmiş muz kullanın ve gözünüzün çevresine sürmemeye özen gösterin, daha sonra yüzünüzü sıcak su ile yıkayın.

Vanilyalı kahve rengi şeker ile peeling

Yarım su bardağı hindistan cevizi yağı, yarım su bardağı kahve rengi şeker ve yarım çay kaşığı vanilyayı birlikte karıştırın. Bu karışımı banyo yaparken cildinize sürün, masaj yapın ve daha sonra su ile yıkayın.

Turunçgiller ile peeling

Bu peelingi size ağır bir sporun ardından tavsiye ederiz. Yarım su bardağı deniz tuzu, yarım su bardağı badem yağı, zeytin yağı veya herhangi bir yağı bir çay kaşığı turunçgillerin (portakal, limon, grapefruit, narenciye) suyu ile karıştırın. Bu karışımı banyo yaparken cildinize uygulayın ve gözlerinize girmemesine dikkat edin, daha sonrada yıkayın.

Deniz tuzu ve lavanta ile peeling

Yarım su bardağı deniz tuzu, bir su bardağının dörtte biri tatlı badem yağı, bir kaç damla lavanta yağı ve birkaç kuru gül yaprağını birlikte karıştırın.

Hassas ciltleri aydınlatan peeling

Cildinizi güzel kokulu ve besleyici yüz peelingi ile yumuşacık ve pürüzsüz yapın. Buğdayda bulunan iltihap önleyici özellik, hassas ve kuru ciltler için uygundur. Yarım su bardağı pişmemiş buğday, yarım su bardağı kahve rengi şeker, su bardağının dörtte biri zeytin yağı ve birkaç damla sevdiğiniz yağlı esansı karıştın. Bu karışımı kuru bir yerde saklayın. Bu peeling karışımını kullanmak istediğinizde, cildiniz nemli olmalıdır ve karışımı dairesel hareketlerle cildinize sürmelisiniz. Eğer cildiniz çok hassas bir yapıya sahip ise, şekeri eklemeyin. Daha huzur verici bir his için, biraz lavantanın kuru gül yaprağınıda bu karışıma ekleyebilirsiniz.

Zeytin yağı, limon ve şeker ile peeling

Eğer yağlı cildiniz varsa, bu peelingi uygulayabilirsiniz. Bu karışımda bulunan zeytin yağı cildinizi nemlendirir ve hiç bir zaman kuru kalmasına izin vermez. Su bardağının üçte biri zeytin yağı, üç su bardağı büyük taneli şeker, bir adet taze sıkılmış limon suyu ve birkaç damla karışımınızı daha güçlü yapan yağlı esansı birlikte karıştırın. Örneğin rozmarin ve grapefruit yağı bu hedefiniz için uygun olacaktır. Önce yağ ile şekeri karıştırıp ve daha sonra limon suyu ve esansı ona eklemeniz daha doğru olacaktır. Limon suyumdan dolayı bu karışımın beyazlatıcı etkiside var.

Karbonat ve yeşil çay ile peeling

Yeşil çayın gençleştirici, cilt yağı kontrolü ve sivilce önleyici gibi çok fazla özellikleri vardır. Bu yüzden, bu peeling karışımını yağlı ciltler ve sivilcelerinden kurtulmak isteyenler için kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı Epsom tuzu, üç çay kaşığı karbonat ve bir paket yeşil çayı (bir yemek kaşığı) birlikte karıştırın ve sonrada dört yemek kaşığı üzüm tohumu yağı, zeytin yağı veya tatlı badem yağını karışımınıza ekleyin. Bu peeling karışımı siyah noktalardan kurtulmanız içinde uygundur.

Dudak peeling

Dudağınızın pürüzsüz ve yumuşak dokusu olsun istiyorsanız, dudak peelingi yapabilirsiniz. Biraz zeytin yağı ile küçük taneli şekeri karıştırın ve biraz nane veya vanilya esansı ekleyin. Bu karışımı dudağınıza sürüp, biraz masaj yapın. Bu peeling karışımı yenilebilir ve yıkamaya ihtiyacı yoktur. Küçük taneli şeker elde etmek için şekeri biraz ezip ve pudra gibi olmasını sağlayabilirsiniz.