Yediğimiz herşeyin sağlığımız ile direk bağlantısı vardır; ve normal olarak cilt sağlığımızdada önemli rolu vardır. Yeni araştırmalar, bizim gıda ve yemek olarak vücudumuza aldığımız maddeler, cilt sağlığı ve sivilce, akne, yağlı cilt veya hatta kuru cilt gibi sorunlarla direk olarak bağlantısı olduğunu gösteriyorlar. Ama bu, yemek alışkanlıklarınızı diyet yaparak değiştirmeniz ile tamamen sivilce ve akneden kurtulabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sivilcelerin nedeni bunun yanısıra kir, stres ve hormonlar olabilir. Yinede, yemek alışkanlığınızı değiştirmeniz sivilce ve aknelerin yok olmasına yardımcı olur.

Yüzde çıkan sivilceler ne anlama geliyor?

Genellikle sivilce ve akne cildin kendi doğal yağının olduğundan fazla miktarda salgılanması ve aşırı hücre çoğalması, bunlara ilaveten bakterilerin çoğalması ve elbetteki hormonların etkisinin sonucunda oluşur. Fakat çoğu zamanda cildin böyle bir tepki vermesinin asıl nedeni belli değildir. Bu nedenle, yüzdeki oluşan sivilcelerden kurtulmak için genellikle bölgesel ve yüzeysel tedavilere baş vuruluyor. Bunun sonucunda doktorlar tedavi için antibakteriyel losyonlar, cilt temizleyici ürünler, retinoid kremler ve bunların yanında antibiyotik ilaçlar (aşırı sivilce ve akne oluşumunda) tavsiye ediyorlar. Geçen 20 yıl süresinde çoğu doktorun inancını dikkate alarak, sivilce ve akne oluşumunda, yemek alışkanlıklarının etkisi yok sayılmıştır ve doğru diyet yapmak gibi bir çözüm önemsenmemiş ve sadece kimyasal ilaçlar tedavi için önerilmiştir.

Ama günümüzde yapılan araştırmalar bunun tam tersini savunuyor ve eski inançların yanlış olduğunu ve sadece yüzeysel ilaçların sivilce tedavisi için yeterli ve etkili olmadığını ve yemek alışkanlığının sivilce ve akne oluşumunda etkili bir rolü olduğunu söylüyorlar. Bazı diğer doktorlar, tüm ülkelerde, farklı gıdaların cilt sağlığındaki etkileri hakkında çokça medical makaleler yazıp, aldıkları sonucu, bu etkileri inceledikten sonra yüzdeki oluşan sivilcelerin yemek alışkanlığının düzeltilmesi sonucunda elde edilen başarılı tedavi örneklerini herkes ile paylaşmışlar.

Sivilce tedavisine uygun diyet

Ilk tavsiye, gündelik vücudunuza aldığınız glukoz miktarının azalmasıdır. Yapılan araştırmalara göre, gereğinden fazla süt ve dondurma yiyen insanların daha fazla akne sorunu vardır. Diğer taraftan, Amerikada ergen toplum üzerinde detaylı bir araştırma yapılmıştır ve bu araştırmalar, yüzde 95in üstünde bir oranla ergenlerin sivilce ve akne sorununun olduğunu fakat Guinea ve Paraguay gibi doğu toplumlarındaki ergenlerin çok az oranla sivilce sorununun olduğu gösteriyorlar. Bunun neticesinde, yemek alışkanlıklarının sivilce ve akne oluşumunda önemli bir rolü olmalıdır.

Glukozun akne oluşumundaki etkisi

Fazla miktarda karbonhidrat ve şeker tüketmek, diyabet hastalığı, obezite ve kalp hastalıklarını tetikler. Fakat, son zamanlardaki bilimsel gelişmelere göre bu hastalıklardan ziyade sivilce oluşumunun nedenide olabilir. Glukoz değeri yüksek olan gıdalar, kandaki insülin miktarının artmasına ve direk olarak hormonların etkilenmesine ve tüm bunların sonucunda akne ve sivilce oluşumuna neden olabilirler. İnsülin miktarının artması, cinsel hormonların salgılanmamasına neden olur ki buda androjen miktarının artmasına neden olur. Androjen, yağ bezlerinin çalışmasını kontrol eder ve androjen seviyesinin yükselmesiyle, yağ bezleri daha aktif olur ve cildinizin daha fazla yağlı olmasını sağlar. “glukoz değerine göre diyet” veya “az karbonhidratlı diyet” yardımı ile kolay bir şekilde ve yan etkileri olan zararlı kimyasal maddeleri olmadan, sivilceler ve aknelerin yüksek oranla azalmasını sağlayabiliriz.

Süt ürünlerinin sivilceler üstünde etkisi varımdır?

Araştırmalara göre sütün, sivilce oluşumunda önemli bir rolü vardır. Sütün fazla miktarda IGF-1 (Insulin-Like Growing factor) hormonu vardır. Bu hormon sütün proteinlerinden biridir. Bu hormon, insüline benzer bir moleküler yapıya sahiptir ki vücutta oluşan alerji ile ilginç bir şekilde bağlantısı vardır. Süt ve süt ürünleri bu hormonun miktarını vücudunuzda yükselterek hassas ciltlerin akneye maruz kalıp, sivilce oluşumuna neden olurlar. Sütün sivilce oluşumunda etkisi olmasının başka bir nedeni ise, DHA hormonudur ki süt ürünlerini fazla miktarda tüketen kişilerde akne oluşumuna sebep olur. Süt ürünlerinde bulunan yüksek yağ oranıda, beklenmedik bir şekilde sivilce oluşumunda etkisi vardır.

Yüzdeki sivilcelerin oluşumunu önleyen besinler

Bu konunun diğer tarafında bazı besinler akne oluşumunu önler ve onunla savaşırlar. Örneğin balıkta yüksek oranda bulunan omega üç (Omega-3) güçlü bir iltihap önleyicisi olarak tanınıyor ve cilt iltihaplarında çok etkilidir. Balık yağı ve omega üç haplarının sivilce oluşumunu azalttığı görülmüştür. Aynı zamanda omega üç birçok kremler veya E ve A vitaminleri olan cilt bakım ürünlerinde bulunan ve sivilcelerin azalmasına yardımcı olan ve pozitif etkisi olan bir maddedir. E vitamini ve A vitamini olan besinleri diyet listenize ekleyerek ve bu vitaminleri içinde bulunduran ürünleri kullanarak, onların faydalarından yararlanabilirsiniz. Her iki vitaminde ciltteki yağ bezlerinin çalışmasını etkilerler ve bunu kontrol altında alarak, sivilce ve aknelerin azalmasında büyük bir etki sağlar.

Birçok kanıta göre, sivilce ile yemek alışkanlığınızın arasında güçlü bir bağlantı vardır. Batı toplumunun yemek alışkanlıklarında bulunan yüksek karbonhidratlar, trans yağlar (doymamış yağlar) ve çok az omega üç, ergenlik döneminde olan kişilerin akne sorununun olmasındaki asıl nedenlerden olabilirler. Akne sorunu yaş arttıkça daha az görünmesine rağmen bazı yetişkinlerde, cilt yağlanması ile birlikte sivilceler ve siyah noktalar oluşur. Yemek alışkanlıklarınızı değiştirerek ve tam buğday ürünleri, omega üç ve bir çok vitamin ve mineralleri olan besinleri tüketerek etkili bir şekilde yüzünüzdeki akne ve sivilcelerinden kurtulabilirsiniz. Süt ürünlerini daha az tüketmeniz ve soya veya badem sütü gibi gıdaları onların yerine koymanızda başka yollardan biridir. Son olarakta, eğer isterseniz kimyasal ilaçlar ve kremleri kullanmayıda tercih edebilirsiniz, seçim sizin.

Saç ucu, yağ, yağ bezleri, saç folicülü, kan damarı