Saçlarını önemsemediklerini iddia eden ve saçlarının sağlığını umursamadan yaşayan çok az kişi vardır. Çoğu zaman daha iyi ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak için yaptığımız tüm çabalara rağmen, yenilgiye uğruyoruz ve sağlıksız saçlarla karşı karşıya kalıyoruz. Saçlar genellikle güzellik unsurlarından biri olmalarına rağmen, bize vücudumuzun sağlığıyla ilgili önemli bilgiler verebilirler. Aslında saçınızın sağlığı ile vücudunuzun sağlığı arasında direk olarak bağlantı vardır ve belkide bu detaylara dikkat etmeniz, size sağlık sorunlarınızı sonsuza kadar yok etmenize yardımcı olur.

Kuru saçlar

Bazen kuru ve kırılgan olan saçlar, şampuanınızın değiştirme zamanının geldiğine veya saç kurutma makinesi, saç düzleştiricisi veya saçlarınıza uyguladığınız ve onları şekillendirdiğiniz başka sıcak aletleri bir kenara bırakmanız gerektiğine işaret eder. Eğer astım, artrit romatoid ya romatizma veya otoimmün gibi hastalıklarınız varsa, ve kullandığınız ilaçlarda glucocorticoid bulunuyorsa, bunu saçlarınızın kurumasına neden olan asıl neden olarak bilmelisiniz. Kortizol hormonu gibi, bu tip iltihap önleyici ilaçlar, hastalığın bazı belirtilerinin iyileşmesi için kullanılır. Eğer kortizol miktarı bedende gerektiğinden daha fazla ise, cushing sendromu adında bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olur ve bu sendromda kilo almaya, kemik ağrısına ve kas zayıflığına neden olacaktır. Hastalığın çok daha fazla belirtileri var, fakat kuru ve kırılgan saçlar ve genel olarak sağlıksız saçlar, bu hastalığın belirtilerinden olabilir.

Seyrek saçlar

Seyrek saçların tedavisi için televizyonda gördüğünüz mucizevi reklamları unutun. Eğer saçlarınız azalmaya doğru gidiyorsa, herşeyden önce doktora gitmelisiniz. Saçın seyrekleşmesi ve incelmesi, hipotiroidi veya tiroid bezinizin az çalıştığına işaret eder. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla hipotiroidi görülür ve aynı zamandada 60 yaşın üstünde olan kişilerde daha fazla hipotiroidi riski vardır. Kilo almak, yorgunluk ve üşümek, hipotiroidinin diğer belirtilerindendir. Bu nedenle eğer saçlarınızın azalmasının yanısıra bu belirtilerin herhangi birisini kendinizde görüyorsanız, endokrinoloji uzmanınada görünmenizi tavsiye ederiz.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi doğal olan bir durumdur ve hatta gün boyu ortalama 50-100 adet saç teli dökülmesi, bunu anormal bir durum yapmıyor. Ama eğer saç dökülmesi bundan daha fazlaysa, kanınızdaki demir miktarına baktırmak için mutlaka doktora gitmelisiniz. Demir, oksijenin taşınmasında rolü olan önemli elementlerden biridir ve buda saçın büyümesi için tamda ihtiyacı olan şeydir. Eğer vücudunuzun demir eksikliği varsa, saç büyümesi önlenebilir ve buda saç dökülmesine nedendir. En iyi demir deposu olan gıda maddesi, ettir, ve dana eti de en yüksek demir miktarına sahiptir fakat tavuk, balık ve midyede içinde iyi bir miktarda demir bulunduran gıdalardandır. Vejetaryen olan insanlarda, günlük demir ihtiyaçlarını, ıspanak ve fasulye tüketerek giderebilirler. Mutlaka demir takviyesi için alınan ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Kepekli saçlar

Omuzlarınızda, küçük beyaz deri kabukları görüyorsanız, seboreik dermatit veya kepeklenmeniz var demektir. Bu hastalık kepekli saçların asıl nedenidir. Araştırmacılar, saç kepeğinin gerçek nedeninin ne olduğundan emin değiller, fakat hormon bozukluğu, bağışıklık sistemi ve sinir sisteminde oluşan sorunlar ve aldığınız besinler, hepsinin hep birlikte saç kepeğine neden olduğuna inanıyorlar. Kepekli saçlardan kurtulmak istiyorsanız, saçlarınızı haftada iki kez, kepek önleyici şampuanlarla yıkamalısınız.

Kafa kaşıntısı

psoriasis hastalığını göremezsiniz, fakat onu tamamıyla hissedebilirsiniz. Eğer genellikle kafanızı kaşıyorsanız ve kaşıntının geçmesinden çok az süre sonra yeniden kaşıntı hissediyorsanız, psoriasis hastalığınız var demektir. Bu hastalık genellikle gümüş renginde pullar şeklinde görünür. Yaklaşık insanların yarısında psoriasis hastalığı görünür. Mentol içeren ilaçlar, steroid içeren kremler ve bazı yenilen antihistaminik ilaçlar saç derisindeki kaşıntının hafiflemesine veya kaşıntının geçmesine yardımcı olurlar.

Vücut sağlığınızla ilgili bazı detayları inceledikten ve bazı kontrolleri yaptırdıktan ve en son sağlığından emin olduktan sonra, saçlarınızın daha sağlıklı olması için, bu detaylara dikkat etmeniz gerek:

  • Yağlı saçları haftada üç kere yıkayın fakat normal ve kuru saçları daha az yıkamazsınız.
  • Şampuanı saç diplerini yıkamak için kullanın, ama nemlendiricileri saç diplerinize uygulamayın.
  • Havuzda, saçlarınızı klordan korumak için, havuz bonesi veya duş bonesi kullanın.
  • Mümkün olduğu kadar saç kurutma makinesi, ve saç şekillendirici aletlerinden uzak durun.
  • Saçlarınızı ıslakken taramayın.
  • Saçlarınızı açık bırakın ve eğer onları toplamak istiyorsanız, sıkı modellerden uzak durun. At kuyruğu, topuz ve afrikalı örgü modellerinden uzak durun.
  • Soğuk havalarda ve kış aylarında saçlarınızı uzun aralarla boyamaya dikkat edin.
  • Saçlarınızı sert bir şekilde taramayın.