Saç modeli seçimi, çoğu kadın için, her yaşta bir problem haline gelebilir. Saç modelinizi seçmekte yaş, günün modası ve yeni modelleri göz önünde bulundurmanın yanı sıra yüz hatlarınızı, yapacağınız saç modeli seçiminde, dikkate almanızda çok önemlidir. Bazen yanlış saç modeli seçmeniz, güzelliğinizde istediğiniz etkiyi yaratamayabilir ve sizin “Bu saç modeli sana çok yakışmış” cümlesini etrafınızdaki insanlardan daha az duymanıza neden olabilir! Ve tam o anda, kendinizle düşünmeye başlarsınız; nerede hata yaptım? Çoğu zaman kuaförler ve saçlarınızı kısaltacak ve ona yeni bir model verecek uzmanlar, saç moddeleriyle ilgi yeterli bilgiye sahiptirler ve size en çok yakışacak ve en güzel sonucu alacağınız saç modelini önerir. Ama sizi kendinizde bu saç modellerini tanımanız daha iyi olacaktır ve eğer daha sonra dış görünüşünüzde küçük bir değişiklik yampak isterseniz, en doğru ve yüz hatlarınıza en uygun modeli seçmenize yardımcı olacaktır.

Atmanız gereken ilk adım, hangi yüz hatlarına sahip olduğunuzu bilmenizdir. Yüz hatları yuvarlak, oval, dik dörtgen veya uzun, elmas, kare veya kalp şeklinde olabilir ki bu bazen teşhis koymayi biraz zorlaştırır. Elmacık kemiği, alın, çene kemiği, şakaklar, çene, saçın başladığı bölüm ve yüzünüzün en-boy orantısı, yüz hatalarınızı belirlemenizde önemli faktörler arasındadırlar. Yüzünüzü en iyi şekilde aynada görüp nasıl hatlara sahip olduğundan emin olmak istiyorsanız, saçlarınızı arkada toka yardımıyla iyice toplayın ve yüzünüze gelmesine izin vermeyin, şimdi gerçek yüz hatalarınızı tamamı ile aynada görebilirsiniz.

Oval yüz şekline uygun saç modeli

Eğer çene kemiğiniz şakaklarınızın ve elmacık kemiğinizin olduğu çizgiden daha inceyse ve belirgin bir çene yapınız varsa, oval yüz şekline sahipsiniz demektir. Çene kemiğiniz ve saçınızın başladığı yer oval yüz hatlarında, önemli bölgelerdir. Genellikle oval yüz şekli, orantılı ve uygun şekillerdendir.

Oval yüz hatları için, yandan ayrılmış, önü kısa ve düz kahküllü saçlar, yüzün güzellik orantısını daha belirginleştirebilir. İtiraf etmek gerekirse eğer sizin yüz şekliniz oval ise, çok şanslısınız ve çoğu saç modelini seçebilirsiniz çünkü yüzünüz ile güzel bir uyum sağlayacaktır ve gerçekten size çok yakışacaktır. Eğer cesur biriyseniz ve yeni bir saç modeli denemek istiyorsanız, küçük ve güzel bir taç, saçınızı biraz yukarıya kaldırmaktan ziyade, size özel bir saç modeli hediye edecektir. Kilolu yüzler için ise seçilen saç modelleri genelde yuvarlak yüz şekline göre olan modellerdir. Bunun yanısıra dış görünüş özelliklerinizide iyice incelemeniz gerekecektir.

Bu detayı bilmeniz gerekir ki kısa, katlı  ve yüzünüzün de kenarında kat kat bir görüntüsü olan saç modelleri, yüz hatalarınızı daha uzun gösterir. Aynı zamanda saçınızın yukarı kısmına biraz hacim kazandırmak, kafanızın biraz uzun gözükmesine neden olup güzel ve hoş bir görüntü sağlamayacaktır. Bu nedenle bu tür saç modelinden uzak durun.

Yuvarlak yüz şekline uygun saç modeli

Yuvarlak yüz, yüz şeklinin dairesel olduğu ve tamamına bakıldığında açısının olmadığı anlamına gelir. Saçın başladığı hiza daha büyük bir alan kaplar ve çene yapısı yuvarlaktır. Yuvarlak yüz hatlarında yüzün en geniş olduğu kısım iki kulağın ve iki elmacık kemiğinin arasındaki olan bölümde gözükmektedir. Eğer sizin yüz hatlarınızda yuvarlak ise, en ve boy oranı yüzünüzde neredeyse eşit olarak görünür.

Yuvarlak yüz şeklinde yüzünüzün genişliğinin biraz dengeli olmasını istiyorsanız, seçeceğiniz saç modeliniz yüzünüzü biraz uzun gösteren modellerden olmalıdır. Yüzünüzün etrafında Kat kat kesilmiş saç modelleri ve yandan ayrılmış modeller, dikkatleri üstlerine çekerler ve yüzünüzün genişliğinin azalmasına yardımcı olurlar. Genel olarak saçın hacmi çene boyunuzdan daha fazlaysa ve saçınızın bittiği yer tam çenenizin altıysa, yuvarlak yüz hatlarınıza en uygun modeli seçmişsiniz demektir.

Yuvarlak yüz şekline kısa saç modeli için ise, düz, kat kat olmayan ve omuzlarınızın tam üstünde olan saç modellerini seçin ve yüzünüzün daha uzun gözükmesini sağlayın. Aynı zamanda kahkülü olan saç modellerinde, kahkülü yana doğru ayırdığınızda veya yana ayrılan kısa saç modelleri ve hatta ördüğünüz saçı omuzlarınızdan birinin üstüne getirmeniz, yüz hatlarınızın güzelliğine güzellik katacaktır.

Kısa ve kıvırcık saçlar ve kulağınızı kapatan veya onun biraz daha aşağısı, yüzünüzün dengesiz gözükmesine neden olacaktır. Genel olarak kahküllü saç modelini tercih etmemeniz sizin için daha iyidir. Çünkü bu model ile yuvarlak yüzünüzü ortadan ayırıp ve yarım daire şekli almasına neden olursunuz.

Uzun yüz şekline uygun saç modeli

Bu yüz şekli ince ve uzun bir yapıya sahiptir. Çene yapısıda bu kişilerde incedir, ve alın uzun gözükür ve elmacık kemiği ile alının genişliği eşittir.

Kısa saç modeli uzun yüz yapısına sahip olan insanlar için en uygun modellerden biridir. Çünkü yüz hatlarında bir genişlik sağlanmasına yardımcı olur ve elmacık kemiklerinin olduğu bölümü daha dolgun gösterir. Bu yüz şekline uygun en güzel saç modeli, saç hizasına yakın ve elmacık kemiğine doğru genişleyen örgü modelleridir. Farklı çeşitlerde kısa saç modelleri uzun yüzler için eğer doğru seçilirse, güzel olduklarını ispat ederler. Uzun ve düz saç modelleri ve tepede yapılmış abiye saçlar, uzun yüz şekline ve dik dörtgen yüz hatlarına uygun değildir. Ama eğer açık ve uzun saç modelinize dokunmamak istiyorsanız, dalgalı, kıvırcık veya kat kat kesilmiş saç modellerine doğru yönelin ki bu, çene kemiği hızanıza farklı bir şekil verecektir. Bu saç modelleri, düz ve kat kat olmayan saç modellerinden daha güzel gözükecektir.

Kare yüz şekline uygun saç modeli

Eğer yüz hatalarınız kare ise, çene kemiğiniz çok belirgin bir yapıya ve açıya sahiptir, geniş alnınız vardır ve saç hizanızda kare şeklindedir. Kare yüz şekli için saç modellerinde asimetrik kesimlere yönelebilirsiniz. Asimetrik bir şekilde kesilmiş saçlar ve bir tarafı diğer tarafından uzun olan modeller, farklı şekillerde olan kıvırcık saçlar ve aynı zamanda yeni modaya uygun kat kat kesilmiş saçlar sizin için idealdir. Yüzünüzün iki tarafında olan simetriyi bozmanız, çene kemiğinizin dümdüz yapısını kırmanıza ve yüzünüzün biraz daha uzun gözükmesine neden olacaktır.

Çok kısa ve kat kat kesilen saçları size önerimiyoruz, bu saç modeli yüzünüzün çok geniş gözükmesine neden olacaktır ve saç önlerinizde bu konuda size yardımcı olamayacaktır. Kahküllü saç modellerinide seçmeyin, çünkü kare yüzünüzü sadece ortadan ikiye ayrılacaktır ve bundan başka bir etkisi olmayacaktır.

Kalp yüz şekline uygun saç modeli

Kalp yüz şeklinde, çene yapısı belirgin ve biraz keskin gözükür ve yüz hatları elmacık kemiklerinde, şakaklarda ve saç hizasında geniştir.

Bu kişilerde saç modeli seçiminde hedeflenen sonuç, seçilen modelin yüzünüzün kulak memesinin tam altında olan bölümü bir şekilde etkilemek ve küçük olan çeneyide bir nevi saklamaktır. Saçınızın ön kısmının kulak arkanıza kadar gelen ve arkasının da boynunuzun üstünde olan modelleri seçmelisiniz. Daha uzun saç modelleri içinde, toplu saçlar, boyun arkasında ve daha aşağıda veya tepeden topuzlar sizin yüz hatlarınıza göre uygun seçimler olacaktır.

Dikkatleri elmacık kemiklerinize veya gözlerinize çeken saç modelleri, kalp yüz şekli için en iyi seçimdirler aynı zamandada dikkatleri çeneye çeken ve gözlerin ona doğru kaydığı modelleri size önermiyoruz. Eğer saç modelinizin önü alnınıza dökülen bir model ise, onları bir kenara ayırıp kulak arkasına verebilmeniz için, ön kısmı uzun tutmanız daha iyi olacaktır.

Keskin açıları olan kısa saç modelleri ve tepede yapılan yüksek abiye saçlar, bu yüz hatlarına pek uygun değillerdir. Çünkü yüzünüzün dengesini bozacaktır.

Bu yazıda okuduğunuz, yüz hatlarınıza uygun en iyi saç modeli seçimi için verdiğimiz detayları göz önünde bulundurarak, genel olarak hangi saç boyunun ve hangi modelin sizin için uygun olduğunu anlayabilirsiniz. Ama yeni ve en son moda saç modellerini seçebilmek için, bilmeniz gerekir ki çeşitler çok fazla ve bu nedenle sadece dergilere ve ünlülerin saç modellerine ve makyajlarına bakarakta, kendinize uygun, yeni ve farklı modeller seçebilirsiniz. Kuaför salonunda oturup sıranızı beklerken, masanın üstünde bulunan dergilerdeki saç modellerine göz atabilirsiniz.