Farklı kişilerin, saçlarını korumak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için farklı tekniklerini ve yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin bazısı gün içinde ve bazılarıda gece boyu ve uyumadan önce alışkanlık haline gelir fakat bunların hepsinin herzaman iyi ve doğru alışkanlıklar olduğunu ve saçlarınıza uygun olduğunu söyleyemeyiz. İyi ve rahat bir uyku uyumanız ve uyuduğunuz O bir kaç saat içinde saçlarınızında dinlenmesi ve sağlıklı olması için, bazı gece boyu yapılan saç koruma yöntemlerindeki hatalarını daha iyi tanımanız gerek.

Islak saçlarla uyuyorsunuz

Gerçek şu ki saçlar ıslak olduğu zaman daha zayıf ve kırılgandırlar ve bu nedenlede, banyodan sonra saçlarınızın kuruması için onları sıkmamanız gerektiği söylenilir ve aynı zamandada saçlarınız ıslak iken onları taramamaya özen gösterin çünkü saçlarınızın hasar görmesine ve kırılganlaşmasına ve hatta uçlardaki oluşan kırıklara neden olur. Islak saçlarla uyuduğunuz zaman, saçlarınızın yastığınız ve yatak örtünüzle temas halinde olması, saç kutiküllerinin sertleşmesine ve saçlarınızın kuru olmasına neden olacaktır. Eğer gecenin geç saatlerinde duş alma alışkanlığınız varsa, yatmadan önce saçlarınızın kuruduğundan emin olmalısınız.

Saçlarınızı yukarıda topluyorsunuz

Bazen, bazı durumlarda veya hatta gece uyurken saç modelinizin bozulmaması için onları aşağıda ve çok sıkı olmama şartıyla toplayabilirsiniz, ama eğer saçlarınızı yukarıda, sıkı bir şekilde veya at kuyruğu modelinde toplarsanız, saçlarınızın hasar görmesine neden olursunuz. Eğer saçlarınızı gün içinde topladığınız gibi, gece uyuduğunuz saatlerdede toplamaya alışıksanız, tüm gün boyunca saçlarınızda kalan ip veya herhangi bir tokanın saçınıza zarar verdiği gibi, gece toka kullanmanızda saçınızın zarar görmesine ve kırıklar oluşmasına neden olacaktır. Eğer açık saçlarla uyuyamıyorsanız, onları sıkı toplamayın, bunun sonucunda saçlarınızda daha az bir baskı olur ve saçınıza güzel ve dalgalı bir şekil verir.

İp veya Lastik toka kullanıyorsunuz

Saçlarınızı yukarıda at kuyruğu şeklinde toplamak için sıkı ve sizi inciten tokalardan uzak durmalısınız. Bu tür tokatlar, özellikle saçlarınız ıslak iken kullanmanız, saç tellerinizde kırıklar oluşmasına ve ciddi hasar görmesine neden olur. Çok sıkı ve lastik tokalar kullanmak yerine kumaştan yapılan veya sıkı olmayan tokalar kullanın ki saçınız daha az zarar görüp, kırıklar oluşmasın.

Saçlarınızı taramıyorsunuz

Saçınızın sağlığı için size önereceğimiz kolay bir yöntemimiz var: Saçlarınızı gece yatmadan önce taramanız, onların daha sağlıklı olmasina neden olur. Saç diplerinizdeki oluşan yağlanma doğaldır ve özellikle de kuru saç tiplerinde, sizin saçınızı taramanız ile bu doğal yağ saç tellerinizin tamamına erişir. Gece uyumadan önce saçınızı tarayıp bu doğal yağın saç tellerinizi kaplamasının yanı sıra saç diplerinizin ve saç folicüllerinin tahrik olmasına ve saçların büyümesinede yardımcı olursunuz. Saç taramak, kendinizde bir huzur hissetmenizi, saç diplerinde kan dolaşım ının artmasını ve daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar ve her nekadar daha fazla uyursanız, saçlarınızda bir okadar sağlıklı olur.

 Pamuk dokulu Yastıklar kullanıyorsunuz

Ipek dokulu kumaşlar pamuktan yapılmış kumaşlardan daha yumuşaktır ve eğer ipek dokulu bir yastık ile uyursanız, saçlarınızın kurumasına ve sertleşmesine neden olur. Ipek daha az elektiriklenme yapar ve kafanızın yastık üstünde hareket etmesi ile, dalgalı saçlarınız sağlıklı kalacaktır.

Saç kremi kullanmıyorsunuz

Eğer sabah banyo yapıp saçlarınızı şampuan ile yıkadıysanız, gece, saçlarınızı sizin saç tipinize uygun ve kaliteli ürünlerle nemlendirmek ve onların daha yumuşak olmasını sağlamak için en doğru zaman olacaktır. Bu ürünlerde dikkat etmeniz gereken detay ise şudur ki, kullandığınız ürünün saçınıza uyguladıktan hemen sonra yıkamaya ihtiyacının olmaması ve saçlarınızı ertesi gün yıkayabilmenizdir. Eğer evde bulunan malzemelerle kendinize doğal saç nemlendiricisi yapıp, saçınızı nemlendirmek istiyorsanız, hindistan cevizi yağı sizin için harika bir seçim olacaktır. Hindistan cevizi yağı saç kutiküllerinin içine girip, uyuduğunuz 8 saat boyunca, saçlarınızın nemlendirilmesine ve yumuşak saçlara sahip olmanıza yardım eder. Gece yatmadan önce saçınıza uyguladığınız ürünleri, sabah uyandıktan sonra, bir duş alma yardımıyla saçınızdan çıkmasını sağlayın ve saçınıza uyguladığınız yağ veya saç kremini yıkadıktan sonraki son duruma baktığınızda, nemlendiricilerin saçlarınızın üstündeki etkisini görebilirsiniz.

Farklı çeşitlerde olan saç spreyi ve saç şekillendirici ürünler ile uyuyorsunuz

Saçınızı şekillendirmek ve saç modelinizin daha kalıcı olmasını sağlamak için, saç spreyleri ve çeşit çeşit ürünler sizi daha çok memnun ederler. Fakat bu ürünleri uzun bir süre ve aralıksız kullanmanız, saçlarınızın kurumasına neden olacaktır. Eğer bu ürünleri gün içinde saçlarınıza uyguladıysanız, gece yatmadan önce duş almanızı ve ıslak saçlar ile uyumanızı tavsiye etmiyoruz. Size tavsiyemiz saçlarınızı bir toka yardımıyla tepeden toplamanız ve ertesi gün banyo yaptıktan sonra kullanacağınız saç kremiyle, saç spreyini tamamen silip daha sonra saçınızı tarayın.