Saç dökülmesini önlemek için ne yapmalıyız? Erkeklerin yaklaşık yüzde 20’si, 30’lu yaşlara geldiklerinde saç dökülmesi ile karşı karşıyadırlar. Erkeklerin bu yaşlardaki saç dökülmesinin en önemli nedeni genetik ile alakalıdır. Ama aynı zamanda bazı başka, daha az önemi olan nedenleri de bulup, saç dökülmesini önlemek için onları kontrol altına alabiliriz. Ama bilmeniz gereken şu ki, eğer daha küçük yaşlarda saç dökülmesi yaşıyorsanız, onun asıl nedenini aile soyağacınızda bulmalısınız! Ama yinede, saç dökülmesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Genellikle yaş ilerledikçe, saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde daha fazla olur. Bazen, bazı elementlerin veya kan hücrelerinin azalması , saç dökülmesini tetikler. Bu nedenle, saç dökülmesine bir çözüm bulmak ve sağlığınızdan emin olmak için, ilk önce bir chek up yaptırmanızda fayda var. Çoğu zamanda saçınızın dökülmesinin nedeni, hayatınızda bulunan stres ve negatif baskılardır.

Bu yüzden, saç dökülmesinin önüne geçmek için her şey den önce huzur ve sakin olmayı kendinize ve hayatınıza geri getirin. Kadınlardaki saç dökülmesinin nedeni ise bazen, hamilelikte ve menepozda oluşan hormon değişiklikleri olabilir ve bu doktorunuz tarafından incelenmelidir.

Saç dökülmesi, çoğu insanı etkileyen ve düşündüren problemlerden biridir. Herkes kendince saçlarının dökülmesini önlemek için çözümler aramaktadır. Günde 50 ile 100 adet arasında saç telinin dökülmesi uzmanlar arasında normal olarak karşılanır ve eğer her gün bundan daha fazla saç teli dökülüyorsa, kişinin aşırı saç dökülme problemi vardır.

Önlem her zaman tedaviden daha iyidir. Bu nedenle, saç dökülmesini önlemeniz gerektiğini söylemek sizin için en büyük tavsiye olacaktır. Saçınızın da, bedeninizin her bölümü ve organı gibi büyümek için, yeterli miktarda gıdaya ihtiyacı vardır. Saç, dış ortama ve kirli havaya daha çok maruz kaldığı için, daha fazla korunması gerekir. Yazının devamında saç dökülmesini önlemek için faydalı olduğunu bildiğimiz birkaç tavsiye ve yöntemi sizinle paylaşacağız.

Saç dökülmesini önlemek için

Saçlarınızı yıkarken her gün şampuan kullanmaktan vazgeçin

Çeşitli şampuan ve saç kremlerini kullanmanız, temizlik ve kişiye özel hijyen açısından faydalı olabilir, fakat bu kimyasal maddeleri içinde bulunduran ürünleri her gün kullanmanız, en kısa sürede onların negatif etkilerini görmenize neden olacaktır. Bu şartlar altında saçınız kuruyacaktır ve zarar görecektir. Bu nedenle her gün şampuan kullanma huyunuzu, haftada iki ya da üç defaya indirmeye çalışın ki saçınızın dökülmesinin nedenlerinden birinin ne olduğu anlayın.

Kimyasal maddeleri içinde bulunduran ürünlerden uzak durun

Saçlar için kullanılan çeşitli ürünler, içlerinde kimyasal maddeler barındırdıkları için, saçınız için çok zararlıdırlar ve gereğinden fazla kullandığınız taktirde, saçlarınızın yıpranmasına, kırılgan olmasına ve en sonunda da dökülmesine neden olurlar. Sürekli saçlarınızı kimyasal boyalarla boyuyorsanız, bir müddet ara verip saçınızın dinlenmesine ve kendi doğal rengine dönmesine izin verin. 100% ve katkısız bitkisel ürünleri kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Saçlarınızı boyadıktan sonra, saçınıza uygun bakım ürünlerini kullanıp, yıpranmalarını önleyin.

Besleyici gıdalar tüketin

Herkesin beden ve beyin sağlığı için hergün yeterli miktarda besleyici gıdası olan  yemeğe ve meyveye ihtiyacı vardır. İçlerinde yeterli miktarda vitamin ve mineral bulunduran besinler, saç dökümünü önlemek için faydalı olacaktır. Eğer kafanızdaki soru, saç dökülmesini önlemek için ne yememiz gerekir?Protein, omega 3, demir, çinko, B12 vitamini, A ve C vitaminleri, magnesium ve selenium açısından zengin olan besinler tüketmelisiniz. Yeşillikler, kuruyemiş, fasulye ve balığı, yediğiniz besinler arasında bulundurun.

Saçlarınızın doğal kurumasını bekleyin

Saç 100% proteinden oluşmuştur ve yüksek ısılar saçın proteinine zarar verir. Saç kurutma makinelerini kullandığınızda, bilmeden saçınıza zarar verirsiniz. Duş aldıktan ve saçlarınızı yıkadıktan sonra, onların kendi kendine kurumasına izin verin. Saçlarınızın doğal havayla buluşması, proteinlerinin ve saç tellerinizin daha sağlam olmasına yardımcı olacaktır.

Yüksek ısıyla saçınızı kurutmak ise saç tellerinizin kırılması ve yıpranmasına neden olur. Eğer saçlarınızı şekillendirmek istiyorsanız ve onları düz veya kıvırcık yapmak istiyorsanız, emin olduğunuz makineleri kullanın. Aynı zamanda saçlarınıza şekil verirken, makinenizin sıcak olan kısmının çok uzun süre saçınızın bir bölümünde kalmasına izin vermeyin ve her 10 saniyeden sonra başka bir kısma geçin. Şu detayı da unutmayın ki eğer saç şekillendirici makinenizin sıcaklığı parmağınızın veya kulağınızın yanmasına neden olabiliyorsa, derecesinin çok yüksek olduğu anlamına gelir ve aynı miktarda saçınızı da yakabilir. Isıdan koruyucu saç spreyi gibi bazı ürünler, ısının saçınızı yıpratma miktarını azaltacaktır. Acele durumlarda, saçlarınızı şekillendirmeden önce bu tip ürünleri kullanabilirsiniz.

Saçınızı kısa aralıklarla kestirin

Saç ucu kırıklarıyla baş etmenin en kolay yollarından biri, onları kestirmektir. Dolgun ve güzel saçlara sahip olan insanların çoğu, saçlarını düzenli bir şekilde (üç ayda bir) çok az kestirdiklerini itiraf ederler ve bu nedenle de sağlıklı ve ucunda kırıklar olmayan saç görüntüsüne ulaşırlar. Eğer kuaföre ve saç kesiminize fazla para harcamak istemiyorsanız, makası elinize alın ve ucu kırık olan saç tellerinizi kısaltın. Bazı aralıklarla saçınızı kestirmeniz, saçınızın yeniden uzamasına neden olur.

Sizi inciten saç modellerini seçmeyin

At kuyruğu gibi bazı saç moddeleri, afrikalı örgüsü gibi değişik saç örgüleri ve saç tellerinizi sıkıca çekip sizi inciten herhangi bir saç modeli, saç dökülmesini daha çok arttırır. Değişik ve incitici herhangi bir saç modelinden saç tellerinizde oluşan çekim gücü ve baskı, saçınızın kökünden kopmasına neden olur. Eğer saçlarınızı toplamak istiyorsanız, metal olmayan ve lastik olan tokaları kullanmaya özen gösterin, metal tokaları kullanmak saçınıza zarar verecektir.

Saçınızı taramayı unutmayın

Saçınızı taramanız, onların düzenli ve derli toplu gözükmesini sağlarken, kişisel temizliğinize de yardımcı olur. Saçlarınızı ıslakken taramayın. Geniş aralıklı ve büyük saç fırçalarını seçin. tekrarlamanıza gerek yoktur. Saçınızı fazla tararsanız saçınızın zayıflaşmasına neden olup saç dökülmesini tetiklersiniz.

Saç dökülmesini tedavi etmek için

Saç dökülmesini önleyen ürünler kullanın

Saç dökülmesi, kozmetik ürünlerin fabrikalarının çözümlemek istediği konulardan biridir. Saç dökülmesine özel şampuanlar gibi size yardımcı olabilecek ürünleri seçin. Bu tür saç dökülmesine özel ürünler saçlarınızın ihtiyacı olan maddeleri, içinde bulundurur, ve onları kullanmanızın sonucunda saçlarınızın çıkmasına ve uzamasına yardımcı olur ve kan dolaşımını saç diplerinizde arttırır.

Minoxidil’i ve doktorunuzun önerdiği ürünleri kullanın

Minoxidil, kadınlar ve erkeklerde saç dökülmesi için kullanılan ve bilinen ürünlerden biridir ve bir çok eczanede bulunabilir. Bu ürün sıvı veya köpük şeklinde yapılıp, saç köklerinde kullanılıyor. Minoxidil saç folicüllerini tahrik eder ve 6 aydan az bir sürede saçların yeniden çıkmasına ve uzamasına neden olur. 2% ve 5% minoxidili saçınızın dökülme miktarına göre kullanabilirsiniz. Saç uzmanları ve çoğu eczaneler farklı ürünleri de saç dökülmesi için tavsiye ederler. Önce önerilen ürünün yan etkilerinin olup olmadığını ve eğer varsa neler olduğunu araştırın ve sonra kullanıp kullanmayacağınıza karar verin.

Saç diplerinize masaj yapmayı unutmayın

Saç diplerinize masaj yapmak saç dökülmesi probleminin çözülmesine yardımcı olabilir. Banyoda saçlarınızı şampuan ile yıkarken saç diplerinize biraz masaj yapın. Bunu yapmanız, saç diplerinizdeki kan dolaşımını arttırır ve onları tahrik eder ve bunun sonucunda dökülen saçlarınızın yerine yeni saç telleri çıkar. Parmağınızı yavaşça dairesel hareketlerle saç diplerinizde hareket ettirin. Bu masajı yaparken stresinizin azaldığını ve sakinleştiğinizi görebilirsiniz.

Saçınızı kuvvetlendirmek için

Doğal yağları kullanın

Bazı bitkisel doğal yağlar geçmişten beri saç büyümesi ve aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi tedavisi için kullanılırdı. Hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı, tatlı bağdem yağı gibi doğal yağlar evde bulunan ve saç dökülmesi tedavisi için kullanılabilen faydalı ürünler arasındadırlar. Bu yağları kullandıktan sonraki sonuç, yağların ne kadar katkısız ve doğal olduğuna bağlıdır. Eğer 100% doğal değillerse ve içlerinde katkı maddeleri bulunuyor ise, istenilen sonuç elde edilmez.