Türkiye’de oyunculuk güzel bir yüz ve görünüm gerektirir. Türk sinemasında ve televizyonunda faaliyet eden bir çok oyuncu, geçmişte modellik faaliyetlerinde bulunmuşlar. Tabii ki, onlar sadece güzel değil, aynı zamanda çok yetenekli oldukları için kendilerini en iyi ve en popüler ounucular seviyesine yükseltmeyi başardılar ve birçok ödül aldılar. Bu yazıda, 2017’nin en güzel Türk kadın oyuncularını size tanıtacağız.

Hande Doğandemir

Türkiye telvizyonunda faaliyet eden “Güneşi beklerken” adlı Türk dizisinde Zeynep karakterini canlandırdığı için Türkler arasında popüler olan genç ve yetenekli oyuncu Hande Doğandemir 22 Kasım 1985’te Türkiye’de doğdu. İlk başta tanıtım reklamlarında oynayan oyuncu TRT kanalından bir dizi teklifi aldı ve 2011’de ‘Sen de Gitme’ dizisinde oynayarak profesyonel oyunculuk hayatına başladı. Hande Doğandemir Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunudur. Ayrıca Fransa’nın Lille şehrinde Dil bölümünde okudu. 2013 yılında “Güneşi beklerken” adlı Türk dizisinde Zeynep karakterini canlandırarak ilk kez başrol oynadı.

Cansu Dere

14 Ekim 1980 doğumlu oyuncu Türkiye’nin en ünlü model ve oyuncularından biri sayılır. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı ve lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde aldı. Kariyerine 2004’te televizyon ve sinema alanında başladı ve 2006-2008 yılları arasında Sıla adlı televizyon dizisinde önemli bir rol oynadı. Buna takiben Kenan İmirzalıoğlu ile birlikte “Son Osmanlı Yandım Ali” adlı filmde oynadı. Cansu Dere yüksek oyunculuk yetenekleri sayesinde Komediden ciddi rollere kadar çeşitli rollerde oyunculuk yapmaya başarmıştır.

Serenay Sarıkaya

Profesyonel Türk oyuncu ve manken Serenay Sarıkaya 2010 yılında düzenlenen Miss Turkey yarışmasında ikinci oldu . Bu güzel oyuncu, 1991 yılında Türkiye’de doğdu.

“Lale Devri” ve “Medcezir” dizilerinde oynamak, oyuncuya uluslararası ün kazandırdı. Bu iki dizide oynadığı için Türkiye’nin en prestijli oyunculuk ödülü sayılan Altın Kelebek Ödülünü iki kez kazandı. Oyunculuğa ek olarak, Sernay ünlü Türk markalarının tanınmış reklam yüzüdür. 2014 yılında GQ Türkiye tarafından yılın kadını seçildi.

Burcu Biricik

Türk oyuncu Burcu Biricik, 1989 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğmuştur. Ege Üniversitesi Arkeoloji bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında Antalya ’da düzenlenen Miss Mediterranean güzellik yarışmasında Akdeniz Kraliçesi seçildi ve daha sonra profesyonel kariyerine Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda başladı. Burcu 2017’nin en güzel Türk kadın oyuncularından biri seçildi ve şu anda en yenisi ” 8. Gün ” olmak üzere birçok sinema projesinde faaliyetlerini devam ediyor.

Songül Öden

Songül Öden, 17 Şubat 1977’de doğdu. Ciddi rollerden komedi rollerine kadar oynadığı her rolde, hayranlarının beğenisini kazanmaya başarmıştır.

Profesyonel kariyerine 1999 yılında “Ferhunde Hanımlar” dizisi ile başladı. Sinema alanında oyunculuğun yanı sıra tiyatro ile de ilgileniyor. Yetenekleri sayesinde pek çok ödül kazandı ve 2012’de “Yılın En İyi Komedi Dizisi Kadın Oyuncusu” seçildi.

Selen Soyder

Selen Soyder, 26 Aralık 1986’da İzmir’de doğdu. Kilosu 54 kg ve Boyu 1.78 olan oyuncu Türkiye’nin profesyonel modellerinden biri olarak kabul edilmektedir. 2007’de Türkiye Güzeli seçildi ve Türkiye’yi Miss World 2007’de Çin’de temsil etti.

Selen Soyder şu anda üniversitede uluslararası ilişkiler bölümünde okuyor ve oyunculuğa ek olarak fotoğrafçılık ve yazarlıkla da ilgileniyor. “Yer Gök Aşk” ve “Lale Devri” dizilerinde oynadığı için ünlüdür.